Kandydat PiS na listach KO - kariera Michała Kołodziejczaka

Donald Tusk Michał Kołodziejczak Jarosław Kaczyński Koalicja Obywatelska PiS Agrounia

Start Michała Kołodziejczaka z list Koalicji Obywatelskiej jest niewątpliwie niemałym zaskoczeniem, dlatego na początku przyjrzyjmy się jak jego poglądy pasują do tych prezentowanych przez koalicję. Z wywiadu udzielonego dla Dziennika Gazety Prawnej można wnioskować, że jest on socjalistą (cytat: “Ludzie boją się socjalizmu, ponieważ go nie rozumieją…PRL z socjalizmem nie ma nic wspólnego, to była dyktatura. Było tak, jak w kapitalizmie – państwo służyło silnym.”). Michał Kołodziejczak wielokrotnie podkreślał, że reprezentuje rolników, oraz że jest politykiem eurosceptycznym. Można tu już zobaczyć spore sprzeczności z programem Koalicji Obywatelskiej, szczególnie dotyczące ostatniego wspomnianego wyżej poglądu.

Początki kariery

Kariera polityczna Michała Kołodziejczaka rozpoczęła się w 2014 roku kiedy to został wybrany radnym miasta i gminy Błaszki z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jednak został on wyrzucony z partii w 2015 roku za organizowanie protestów antyrządowych, ale pozostał radnym do końca kadencji. Jak sam później tłumaczył, Zjednoczona Prawica zawiodła go w sprawie dbania o interesy polskiej wsi.

Unia Warzywno-Ziemniaczana i Agrounia

W 2018 roku Michał Kołodziejczak tchnął w życie Unię Warzywno-Ziemniaczaną, a niedługo potem, 7 grudnia tego samego roku zarejestrował stowarzyszenie Agrounia. W następnym roku podejmował nieudane próby założenia partii politycznej, najpierw “Prawda”, potem “Zgoda”, która ostatecznie powstała w wyniku przerejestrowania ugrupowania PolExit Stanisława Żółtka jednak Kołodziejczak z projektu wycofał się w sierpniu 2019 roku.


W sierpniu 2021 roku założył on swoją obecną partię – Agrounię. W wyniku nikłych szans na sukces samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych Michał Kołodziejczak wprowadził swoje ugrupowanie w koalicję z Porozumieniem, które ostatecznie okazało się krótkotrwałe, bo istniało jedynie 96 dni. W czerwcu 2023 roku Agrounia i Nowa Demokracja TAK poinformowały o wspólnym starcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Donald Tusk i Michał Kołodziejczak Agrounia KO

Donald Tusk i Michał Kołodziejczak ogłaszają wspólny start w wyborach parlamentarnych 2023. (fot. Jacek Szydłowski / Forum)

Koalicja Obywatelska

16 sierpnia 2023 roku Donald Tusk potwierdził start Michała Kołodziejczak i innych członków Agrounii z list Koalicji Obywatelskiej. “Podjęliśmy decyzję o stracie w tej kampanii na listach wspólnie z innymi środowiskami, poproszę na scenę Michała Kołodziejczaka z Agrounii.” – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej, “Dzisiaj mamy stan wyższej konieczności, a ten projekt jest nieszablonowy, ale zrobię wszystko, żeby ten projekt był wiarygodny.” – dodał szef Agrounii.

Na co może liczyć Koalicja Obywatelska? Biorąc pod uwagę wyniki sondażów, nawet przy odrzuceniu outlinerów Agrounia posiada poparcie w granicach 1-2%, należy jednak dodać do tego poprawkę na niezadowolenie dotychczasowych wyborców tego ugrupowania ze względu na wejście we współpracę z KO (Np. nagranie Mariusza Borowiaka podczas palenia kamizelki Agrounii.). Oficjalny wynik tej współpracy poznamy w październiku 2023 roku, a aktualne poparcie możecie sprawdzić na stronie sondaże.

Spodobał ci się artykuł? Przeczytaj kolejny!

Aby nie przegapić żadnej nowości na naszej stronie zaobserwuj nas na Twitter/X!

Zachęcamy do kontaktu z Politiks oraz współpracy wszystkie środowiska polityczne oraz osoby zainteresowane polską polityką, zachęcamy również do przesyłania uwag o stronie oraz innych propozycji. Prosimy o kontakt na e-mail, a w sprawach nagłych na naszych social mediach przede wszystkim na Twitter Politiks, ponieważ tam jesteśmy najbardziej aktywni. Wszystkie przedstawione newsy i opinie na stronie Politiks - Polska polityka są jedynie subiektywną oceną środowiska polskiej polityki przez redaktorów redakcji. Nie są one zatem stwierdzeniem faktów i nie dążą do znieważenia żadnej konkretnej osoby lub idei, ponieważ wyrażają jedynie subiektywne zdanie autora przez swój charakter opiniotwórczy, a nie stanowiący.