Komitet Nowej Lewicy może nie wystartować w wyborach!

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dziś wykaz komitetów wyborczych spełniających warunek określony w art. 210 paragrafie 2 Kodeksu wyborczego w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 roku. Co ciekawe, na moment publikacji tego artykułu brakuje w nim komitetu wyborczego partii Nowa Lewica!

Dlaczego?

Od dłuższego czasu ze środowiska Lewicy dochodzą pogłoski o tym, że partia ma problem z zebraniem podpisów potrzebnych do startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jak sytuacja wskazuje, że mimo zapewnień o nieprawdziwości tej plotki nawet przez współprzewodniczącego tej partii – Włodzimierza Czarzastego, jest w niej ziarno prawdy. Należy jednak pamiętać, że mimo tego iż koniec rejestracji ogólnopolskich komitetów wyborczych przypada na 6 września (do godziny 16) nie jest to koniec rozpatrywania podpisów przez Państwową Komisję Wyborczą, albowiem może ona przyjąć dokumenty złożone, ale jeszcze nie przejrzane do wyżej podanej daty. Na chwilę obecną Nowa Lewica nie zarejestrowała 21 okręgów.

Co dalej?

Według sondażu Ipsos przeprowadzonego od 19 do 22 czerwca 2023 roku partią drugiego wyboru dla większości wyborców Lewicy, bo aż 56% jest Koalicja Obywatelska, która odstawia w tyle znajdujące się dalej Trzecią Drogę (12%) i Konfederację (11%). Ewentualny brak startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych Nowej Lewicy (w niezarejestrowanych 21 okręgach) mógłby potencjalnie dać ~3 punkty procentowe (jak wynika ze średniej sondażowej na naszej stronie). Pozwoliłoby to KO na spokojne myślenie o uzyskaniu nawet 31-32%, czyli niemal wyrównaniu sondażowych notowań Zjednoczonej Prawicy.

Aktualizacja

Nowa Lewica zarejestrowała komitet wyborczy, jednak w dalszym ciągu brakuje jej podpisów w 20 okręgach.

Źródła:

Spodobał ci się artykuł? Przeczytaj kolejny!