Jak opozycja pomaga PiS utrzymać władzę?

W ostatnich tygodniach robi się coraz goręcej na polskiej scenie politycznej. Jest to zrozumiałe, ponieważ do wyborów został już około miesiąc. Wszystko to prowadzi to tego, że partie atakują się wzjajemnie w coraz bardziej nietypowy sposób i szukają słabych punktów przeciwnika. Jednak obserwując całą sytuację można stwierdzić, że coraz gorzej radzi sobie opozycja. Sprawdźmy jakie są tego przyczyny i skutki.

Propozycje Koalicji Obywatelskiej

Po opublikowaniu programu głównej partii opozycyjnej – KO na najbliższe wybory widzimy, że stawiają oni na dwie główne karty. Pierwszą z nich jest “przebicie” oferty socjalnej PiS’u np. Zmiana kredytu 2% na 0%, wprowadzenie “babciowego” itd. Drugim głównym filarem jest zmiana charakteru polityki państwa na o wiele bardziej progresywny, przykładowo poprzez legalizację związków partnerskich. Na naszej stronie przewidywaliśmy już w lipcu, że najpewniej Koalicja Obywatelska przyjmie taką postawę przed wyborami i będzie próbować stopniowo przejmować elektorat Lewicy. Co ciekawe chociaż widzimy zmianę postawy światopoglądowej na model coraz bardziej progresywny to jednak Koalicja Obywatelska atakuje Zjednoczoną Prawicę, który ściąga setki tysięcy imigrantów z krajów trzeciego świata, wytykając tu ich hipokryzję i przyjmując tu postawę antyimigracyjną wzorem PiS, która pomogła im wygrać wybory w 2015 roku.

Przykładowe dwa "konkrety" z programu Koalicji Obywatelskiej, które najpewniej zadziałają proinfacyjnie

Propozycje Trzeciej Drogi

W opozycji do programu Koalicji Obywatelskiej widzimy, że Trzecia Droga próbuje coraz bardziej grać kartą wolnorynkową. Przyjmując w swoje szeregi między innymi Ryszarda Petru i Artura Dziambora, próbuje ona zabrać wyborców, Konfederacji, szczególnie tych z bardziej postępowym światopoglądem. Widzimy tym samym, że Szymon Hołownia wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem postawili na idee liberalne i nie chcą naśladować KO, które jest za znacznym zwiększeniem pakietów socjalnych.

Niektóre z wolnorynkowych propozycji Trzeciej Drogi

Problemy opozycji

Ostatnie wpadki opozycji na pewno nie pomogły jej w zdobyciu poparcia i zagrożeniu ciągłości rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jedną z nich była afera związana ze stroną jajestemzagrozeniem.pl stworzoną przez komitet Koalicji Obywatelskiej, na której można było znaleźć wiele słów, które były blokowane przy próbie wpisania ich do generatora. Kolejną sprawą, która bardzo pomogła PiS w sondażach było wytykanie przez opozycje, nie licząc Konfederacji, budowy przez PiS muru na granicy oraz pomaganie “uchodźcom” co potem jak się okazało było tylko próbą sabotażu Polski przez Białoruś.  

Zwiastun filmu "Zielona Granica", który ukazuje "uchodźców" za pokrzywdzonych, co mogło sprawić wzrost notowań PiS przez ich jasną i szybką deklarację już na początku problemu przy granicy

Skutki

Podsumowując widzimy na podstawie średniej sondażowej, jak na razie podejście partii opozycyjnych, które walczą ze sobą nie za bardzo zdaje egzamin. Przez ostatnie miesiące widzimy, że PiS przez różne wpadki opozycji zyskuje, chociaż sam nie przedstawił żadnych rewolucyjnych zmian, oprócz znanych wcześniej “8 konkretów”. Stwarza to zagrożenie, że jeśli wzrost się nie zatrzyma to PiS będzie mógł rządzić kolejne lata.

Widoczny wzrost notowań Prawa i Sprawiedliwości

Źródła:

Spodobał ci się artykuł? Przeczytaj kolejny!