Prezydent wypowiedział "wojnę" opozycji

Prezydent powołując na stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego, zasłaniając się tak zwanym “dobrym zwyczajem”, określił najpewniej swoje negatywne podejście do ewentualnego rządu stworzonego przez opozycję na czele z Donaldem Tuskiem. To bardzo ważne ze strony działania całego systemu politycznego w Polsce oraz stawia znak zapytania nad całą przyszłą współpracą na linii rząd opozycji – Prezydent. Warto przypomnieć, że Prezydent może aktualnie zawetować każdą ustawę uchwaloną przez Sejm (oprócz ustawy budżetowej).

Orędzie Prezydenta RP

Marszałek Senior

Na pewno zaskoczeniem dla wszystkich był wybór na marszałka seniora Marka Sawickiego.

Był to najpewniej ukłon w stronę najbardziej konserwatywnej części nowej opozycyjnej koalicji czyli Polskiego Stronnictwa Ludowego. Już dwa tygodnie temu pisaliśmy, że ostatnim kołem ratunkowym dla PiS będzie PSL i będzie dążyć do zbliżenia właśnie z tą partią. Chociaż aktualnie Ludowcy stanowczo negują koalicją z PiS to jednak polska polityka przyniosła już wiele zaskoczeń i niczego do końca nie można być pewien. Koalicja opozycyjna z wrogim jej prezydentem będzie miała bardzo utrudnioną sytuację przez co najmniej najbliższe 4 lata, aby przeprowadzić znaczące reformy.

Przyszłość

13 Listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, to na nim powołani parlamentarzyści złożą ślubowanie. Będzie to pierwszy Sejm z większością partii innej niż PiS od 2015 roku. Uzyskanie większości niezbędnej do udzielenia wotum zaufania przez Mateusza Morawieckiego jest mało prawdopodobne, ponieważ na pierwszy rzut oka nie ma chętnych na wejście w koalicję z PiS’em, który jest znany z “wykruszania” swoich koalicjantów (między innymi Porozumienie Jarosława Gowina). Tworzy to pole do manewru dla “koalicji demokratycznej” –  KO, TD oraz Lewicy. Jednak okazuje się, że najpewniej będzie to jeden z najtrudniejszych rządów w 3 RP. Negatywne podejście Andrzeja Dudy oraz odległe wybory prezydenckie będą prowadzić do tego, że cały system ustawodawczy Polski może się zatrzymać, co będzie katastrofalne dla polskiego społeczeństwa. Czy przyszły rząd dojdzie do porozumienia z Prezydentem, czy czekają nas nowe wybory? Tego jeszcze nie wiemy, ale wiemy na pewno, że przeczytacie o tym na politiks.pl.

Historyk Antoni Dudek wskazujący na to, że długotrwały spór na linii Prezydent - Rząd może prowadzić do zmian ustrojowych w Polsce

Źródła:

Spodobał ci się artykuł? Przeczytaj kolejny!